Taş Ocağına İncir Ağacı Dikilecek

Taş Ocağına İncir Ağacı Dikilecek

Taş Ocağına İncir Ağacı Dikilecek – Hikaye bu ya, zalim bir devlet adamı, görüntüyü bozuyor diye bir köşkün bahçesinde ki asırlık incir ağacını kesmek istemiş. Sahibi ”incir ağacı yerinde dursun kestirmeyin, nasıl olsa bir gün birinin ocağına dikersiniz” demiş. ”Ocağına incir ağacı dikmek” sözü buradan geliyormuş..

Ayrıca halk arasında; Dostluk kurma zalimlerle, İncir diker ocağına. Dönüp selam bile verme, Ateş dolar kucağına, sözleri de dolaşır.

Bugün incir ağacı ile ilgili öyle önemli bilgiler öğrendik ki, bu güzelim ağacın, zalimle, zulümle, anlatılır olması incir ağacına haksızlıktır.

Taş Ocağına İncir Ağacı Dikilecek

Aydın ilimizde bulunan, İNCİR ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ‘den gelen yetkililer Fethiye’nin İncirköy köyünde çok önemli bir bilgilendirme, eğitim ve uygulama toplantısı yaptılar.

Burada en önemli şey köylülerin özellikle de kadınların, katılımı ve bu toplantıya gösterdikleri ilgiydi.

reklam

İncirköy adını incir ağaçlarından alsa da çok fazla incir yetiştiricisi yok.

Bu çalışma da öğreniyoruz ki; Ülkemiz de 3.500 ton incir üretiliyor.

Aydın ilimiz başta olmak üzere, Manisa, Antalya, Adana, İzmir ve Muğla bölgelerinde yetişen incir ağaçlarının meyvelerinin çok çeşitli isimleri var.

Ancak burada da her tohumun kendi toprağına özel olduğu gerçeğinin incir ağacı için de geçerli olduğunu öğreniyoruz.

Aydın bölgesinde yetişen incirlerin Fethiye bölgesinde ekildiğini ancak kalite olarak aynı verimin alınmadığını öğrendik.

Aydın da kurutmalık incir; sarı lop, sarı zeybek, akça, siyah, orak, halebi isimleriyle çeşitlendirilmiş.

Sofralık incir çeşitleri ise, Bursa siyahı, yeşilgüz, morgüz, Sultanselim, 208 siyah, bardakçı, beyaz orak, siyah orak isimleriyle biliniyor.

Aydın ilimizde incir çeşitlerinin bu kadar çok olması ve dış satımda çok büyük rakamlara ulaşmış olmasının sebebi o bölgenin imbat ve poyraz rüzgarlarının, toprak yapısının, yağış durumunun çok etkili olmasından kaynaklanıyor..

Bunun yanında incirin kuruması için bu rüzgarlarla birlikte havanın ısısı da çok önemli.

Kurutma için en az 30 derece sıcaklık gerekiyor, bunun için de Ege ve Akdeniz bölgelerimizin iklim koşulları çok ideal.

İncir fidanı dikmek için 50 cm derinlik ve 50 cm genişlikle bir çukur açılması gerekiyor.

Tüm bitkilerde olduğu gibi incir ağacında da can suyu çok önemli.

Yağmur yağsa dahi ilk iki yıl çok iyi sulanmalı ve can suyu mutlaka verilmelidir diyor konuşmacılar.

İncir ağacı doğru bakılırsa, doğru budama ve sulama yapılırsa ilaç ve gübre ihtiyacı olmadan meyve veren bereketli bir ağaç.

Ne kadar yaşlı olursa olsun doğru budama, gençleştirme budamaları bu ağaçların verimini arttırmaktadır.

Zararlılarla mücadele için de doğal yöntemleri uygulamanın hiç zor olmadığını öğreniyoruz.

Aydın’da kurulu olan bu Enstitü’ nün amacı incir yetiştiricilerine yararlı bilimsel çalışmalarla ulaşmak. Üretici sorunlarını çözmek, Sofralık incir çeşitliliğinin korunması, saklanması, kuru incir de kalitenin sağlanması konusunda çalışmalar yapmak.

İncir fidanı konusunda da tek resmi kurum olan Enstitü her yıl yetiştiricilerin ihtiyacı olan kurutmalık ve sofralık incir fidanlarını üretmektedir.

Fethiye’nin KAYAKÖY bölgesinde kaya inciri olarak bilinen, Aydın yöresinden farklı bir incir türü var.

Bu bölge de ne yazık ki turizm adına yapılan yapılaşmalar, KAYAKÖY ün sahip olduğu asırlık incir ağaçlarının giderek yok olmasına, üretiminin düşmesine neden olmuştur.

Üreticilerin ve muhtarların girişimiyle gerçekleşen toplantıda kaya incirinin incir çelikleri AYDIN’a gönderilmiş bunlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda Fethiye İNCİRKÖY’de incir bahçesi tesis edilmesi planlanmıştır.

Ülkemizin geleneksel ihraç ürünü olan kuru incir özellikle Aydın ilimiz de çok fazla üretiliyor.

Kuru ya da taze her mevsim tüketme imkanımız olan incir üzerine bu kadar önemli bilgileri alınca ocağına incir dikmenin kötü bir şey olmadığını anladım.

İncir çekirdeğini doldurmayan konularla ilgilenmek yerine, incir çekirdeğinin ne kadar faydalı olduğunu da burada öğrenmiş oluyoruz.

Daha önce İncirköy’de taşocağı yapımı ile ilgili muhtarların ve köy halkının mücadelesini paylaşmıştık.

Mahkeme sonucunu bekleyen muhtarlardan birinin dediği gibi çok yakında mahkeme sonucunu kazanınca, hep birlikte taş ocağına incir ağacı dikip sizlerle paylaşacağız.

Ebru Oğuzhan Yeter

1967'de Ardahan Göle'de doğdu. 1985 yılında hayatımın üniversitesi dediği İş Bankası 'nda çalışmaya başladı. 2008 'de emekli oldu. O tarihten itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği ve Fethiye Yerel Tohumlar Derneği başta olmak üzere aktif olarak görev alıp çalışmaktadır.