Yerel Tohumlar Yüzyıllarca Korunacak

Yerel Tohumlar Yüzyıllarca Korunacak

Yerel Tohumlar Yüzyıllarca Korunacak – Muğla yöresine ait endemik bitkiler, yerel -atalık tohumlar, Muğla’ya has çeşitli meyve türleri ve daha bir çok bitki türünün korum altına alınması amacıyla, Muğla’da önemli bir tohum merkezi kuruldu.

Yerel Tohum Merkezinin sloganı “Yerel Tohum, Ulusal Güç” 29 Ekim 2016 tarihinde geçici yerinde hizmet veren merkez, 16 Ağustos 2018 tarihinde ise şuan ki yerinde hizmet vermeye başladı.

Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetim bünyesinde kurulan bu laboratuvarın çalışmalarını bir kaç kez yakından görme ve inceleme şansımız oldu.

Gerçekten özveriyle, büyük emeklerle yürütülen örnek bir çalışma ve örnek bir ekiple yürütülen önemli bir merkez.

Bu merkezde sadece yerel tohumları yaşatmakla kalmayıp, nesli tükenen türleri de koruma altına alarak, çoğaltılmasını, üretilmesini ve paylaşılarak yayılmasını sağlıyorlar.

reklam

Muğla yöresine ait, Kılçık Kekiği adlı bitki bu merkezde -198 derecede sıvı azot içerisinde koruma altına alındı.

Yerel Tohumlar Yüzyıllarca Korunacak

Ve bu bitki, Muğla’da bu şekilde koruma altına alınan ilk bitki oldu.

Ayrıca Muğla Büyük şehir Belediyesi tarafından kurulan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi’ de bölgeye ait bitkiler üzerinde önemli çalışmalar yapılmaktadır.

4 bin metre karelik alanda yerel-atalık tohumların hastalık-zararlı, çimlenme yeteneği analizleri yapılmakta ve bu tohumlar ekilip çoğaltılarak, üreticiye ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Temiz fide, temiz-tohum elde etmek amacıyla doku kültürü çalışmalarının yapılması da planlanmaktadır.

Yerel tohumlardan yeniden aldıkları sağlıklı tohumları kendi bünyelerinde kurdukları tohum bankasında muhafaza etmektedirler.

Bu merkezde 65 çeşit sebze-meyveye ait 698 çeşit yerel-atalık tohum bulunmaktadır.

Bunların yanında, Muğla yöresine ait sebze ve meyvelerden işlenmiş ürünlerin elde edilmesi amacıyla ayrıca Meyve Sebze Kurutma Tesisi’de hizmet vermektedir.

Ayrıca bitkilerde hastalık ve zararlılarla mücadele kapsamında kullanılmak üzere doğal ilaç üretim denemeleri de bu laboratuvar da yapılmaktadır.

Bunların yanında atık yağlardan biyodizel yapımı, zeytinyağlı sabun yapımı, elde edilen eterik yağlardan ise kolonya ve doğal kozmetik ürünlerin üretimi konusunda da denemeler yapılmaktadır.

Yerel Tohumlar Yüzyıllarca Korunacak

Bu önemli tesisin bünyesinde bulunan;

*Yerel Tohum Deneme Parselleri

*Tıbbi-Aromatik Bitkiler Parselleri

*Tohum Test Laboratuvarı

*Tıbbi-Aromatik Bitkiler Laboratuvarı

*Kriyoprezervasyon ve Doku Kültürü Laboratuvarı

*Distilasyon Tesisi

*Tohum Odası

Bu merkezlerde, Atalarımızdan bize kadar ulaşan çocuklarımızın, torunlarımızın emanetleri korunmaktadır.

Bu merkezlerde ayrıca, İlköğretimden başlayarak, üniversite öğrencilerine kadar her yaş grubunda öğrencilere ve ilgi duyan herkese yerel tohum ve tıbbi-aromatik bitkiler alanlarında düzenlenecek eğitimler verilecektir.

Yerel tohumların her biri altından daha kıymetlidir, her biri bağımsızlığımızın temel tohumudur.

Muğla’ya ait endemik bitki türlerinin, yerel tohumların dondurularak koruma altına alınması gelecek nesillerin emanetine sahip çıkmaktır.

Yerel tohumlar, endemik bitkiler ve doğal zenginliklerimiz üzerinde bu kadar çok kirli oyunlar oynanırken, millet olarak bu çalışmalara destek vermek zorundayız.

Bu uygulamaların tüm yurtta yerel yönetimlere örnek olmasını diliyoruz.

Bunun için de herkesin öncelikle kendi bölgesine ait her türlü tohuma, bitkiye, toprağa, ağaca, suya hatta taşa bile sahip çıkması gerekir.

Bağımsızlığımızın temeli tohumdur, topraktır, tarımdır.

Ebru Oğuzhan Yeter

1967'de Ardahan Göle'de doğdu. 1985 yılında hayatımın üniversitesi dediği İş Bankası 'nda çalışmaya başladı. 2008 'de emekli oldu. O tarihten itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği ve Fethiye Yerel Tohumlar Derneği başta olmak üzere aktif olarak görev alıp çalışmaktadır.

1 Yorum

  1. Verilen mücadelenin, ulusal varlığımızın ve geleceğimizin teminatı açısından çok yararlı çalışma olduğuna inanıyorum. Bundan dolayı, ulusal çıkarlarımızı koruyan ve geliştiren her kişi ve projeye yapıldığı gibi emperyalistler veya onların uşaklarının yapabileceği her türlü saldırılara karşı tetbiri elden bırakmamalıdır.

Comments are closed.