Sanat Tarihine Giriş

Sanat Tarihine Giriş

Sanat Tarihine Giriş; Değerli dostlarım ve sevdiklerim, Merhabalar…

Bundan önce ki yazımda, çok zor bir dönemde olduğumuzu, özgürlüklerimizin fazlasıyla kısıtlandığını ve benim de mecburen daha fazla kendimi kısıtlanmamam adına uzunca bir süre siyasete dair yazılar yazmayacağımı sizlere geçtiğimiz yazımda ifade etmiştim.

Ben de sizlerin de ilginizi çekebilecek ve severek okuyacağınıza emin olduğum konularda yazılar yazmaya karar verdim.

Yeni yazımda ise, SANAT TARİHİ üzerine kısa da olsa giriş yapacağım.

Öncelikle “Sanat Tarihi” nedir ?

1- Sanat eserlerinin ve bu eserleri ortaya çıkaran sanatçıların tarzlarını ve sanat anlayışlarını kendince yorumlar getiren bir bilim dalıdır.

reklam

2- Geçmişten günümüze dek gelen uygarlıkların sanatını inceleyen, o dönemlerde ki insanların maddeye biçim vererek elde ettiği sanat eserlerini konu edinerek inceler.

3- Görsel sanatların yani resim, heykel, mimarlık, bezeme sanatları, fotoğraf, iç mekan tasarımı ve daha başka alanlara dair sanat eserlerinin tarihsel gelişimi, sınıflandırılması ve bunların yorumlanmasını amaç edinir.

SANAT TARİHİ; Avrupa’da 18.yüzyılda Antik Çağ süreci ile başlamıştır. Ama bizim ülkemizde, 20.yüzyılın ortalarından itibaren bilinmeye başlanmıştır.

Elbette sanat tarihi, tek başına bir bilim dalı olarak algılanmamalıdır.

Bir çok sosyal bilim dalı ile ilişkilendirilebilir.

Ben de sizlere şimdilik sadece ismen yazmayı uygun görüyorum.

Bunlar hangi bilim dallarıdır ?

Tarih, Etnografya, Arkeoloji, Antropoloji, Filoloji, Nümizmatik, Epigrafi, Paleografi, Sosyoloji, Coğrafya, Dinler Tarihi, Arkeometri ve Mitoloji.

Değerli dostlarım, şuan için yazdığım bu önemli bilim dallarının “Sanat Tarihi” ile olan bağlarını sizlere bundan sonraki yazımda ve yazılarımda anlaşılır bir üslupta aktarmaya çalışacağım.

Anladığınız veya anlamaya çalıştığımız üzere “Sanat Tarihi” kesinlikle sınırları olmayan tersine fazlasıyla geniş kapsamlı olup, iyice araştırılıp, anlaşılması ve keşfedilmesi gereken bir bilim dalıdır.

Bu ilginç bilim dalını, ben araştırıp, okudukça keşfederken ve siz dostlarımı da bu konuya dair bir nevi bilgisel anlamda yolculuğa çıkartacağım.

Şimdiden söylemem gerekirse, sizleri uzun bir yolculuk bekliyor olacak.

Yazımı şimdilik sonlandırırken, herşey gönlümüzce olsun diyor, barış, sevgi ve huzurla kalmamızı en içten dileklerimle temenni ediyorum.

Bir sonra ki yazıma kadar, şimdilik HOŞÇAKALIN DOSTLARIM…

Özge Akçakaya

ATATÜRK sevdalısı Türk kadını, Sosyal Demokrat, Hümanist ve Hayvansever...