İtalyanın Simge Yapısı Pisa Kulesi

İtalyanın Simge Yapısı Pisa Kulesi

İtalyanın Simge Yapısı Pisa Kulesi

Sizler için hazırladığımız bu rehberi okuduktan sonra hemen İtalya uçak bileti alıp bu güzel şehri ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Pisa Kulesi’ni ziyaret

294 basamaklı bir merdivenle çıkılabilen Pisa Kulesi’nin tepesine 18€ karşılığında bilet alınarak çıkılıyor. Kulenin açılış saatleri aylara ve günlere nazaran değişebildiği için gitmeden ilkin sitesini ziyaret etmek de yarar var. Ek olarak kuleye güvenlik sebebiyle 8 yaşından ufak evlatların çıkması yasak. 8-18 yaşları arasındaki evlatların, ebeveynleriyle beraber kuleye çıkmasına izin veriliyor.

Pisa Kulesi nerede?

reklam

Dünyadaki mühim simge yapılar içinde yer edinen Pisa Kulesi, İtalya‘nın Toskana Bölgesine Pisa ilinin aynı adı taşıyan Pisa şehrinde bulunuyor. Pisa tren istasyonuna ortalama 2,5 km mesafede konumlanan kule, Piazza Dei Miracoli’de (Mucizeler Meydanı) içeriyor.

Pisa Kulesi’ne nasıl gidilir?

İtalya’nın en gezinsel şehirlerinden Pisa’ya Türk Hava Yolları İstanbul’dan Pisa’ya her pazartesi, perşembe ve cumartesi gidiş, her salı ve perşembe günleriyse dönüş seferleri düzenliyor.

Ek olarak British Airways, Luftansa, Air France benzer biçimde havayollarının neredeyse her gün İstanbul çıkışlı giden aktarmalı uçuşları var. Daha ekonomik gitmek isterseniz de tren seçeneği bulunuyor. Trenin çoğunlukla kullanıldığı Avrupa şehirlerinden önde gelen İtalya’da nerede olursanız olun tren istasyonunun olduğu her yerden Pisa’ya ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Şehre trenle ulaşıp tren istasyonun civarlarındaki duraktan kalkan otobüslere binebilirsiniz. Sadece kulenin bulunmuş olduğu meydana vasıta alınmadığı için kulenin yalnız yakınlarına gidebilirsiniz. Ek olarak gene tren istasyonundan 2,5 km mesafede bulunan kuleye yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Pisa şehrinin eski merkezi olan Piazza dei Calalieri’yi de gezmeyi dikkatsizlik etmeyin. Palazzo del Consiglio dei Dodici ile günümüzde şehrin üniversitesinin bulunmuş olduğu Rönesans döneminden kalma zarif binaların bulunmuş olduğu caddeyi dolaşın. Pisa’nın en mühim alışveriş caddelerinden Borgo Stretto, Kraliyet Sarayı Ulusal Müzesi ve şehrin en mühim meydanı sayılan Piazza dei Miracoli de Pisa gezilecek bölgeler içinde. Şehrin buluşma noktası Piazza Garibaldi’deki restoranlarda yiyecek yiyebilirsiniz.

Bunun yanında Pisa şehri Floransa’ya 80 dakika ve Lucca’ya 30 dakika mesafede bulunuyor. Roma‘dan Pisa Kulesi’ne gitmek ise 4 saat sürüyor, ortalama 350 km. İlk ilkin bu şehirlere gelip, sonrasında Pisa’ya da trenle kolaylıkla geçebilirsiniz. Her yıl eğikliği sebebiyle yerli ve yabancı milyonlarca gezgin tarafınca ziyaret edilen Pisa Kulesi, İtalya’nın görülmesi ihtiyaç duyulan en mühim yapılarından biri.

Pisa Kulesi özellikleri

Pisa Kulesi’nin yükseliği 55 metre civarında.
Temel iç çapı 7, 368 metre.
Temel dış çapı 15,484 metre.
Eğim derecesi dikeyden 3,97 aşama.
Ağırlığı 14.500 ton.
Duvar kalınlığı temelde 4 metre, en üstte 2,4 metredir.
Pizza Kulesi Çan sayısı 7. Her bir çan bir notayı belirtiyor.
Çan kulesine çıkmak için basamak sayısı 294’tür.

Pisa Kulesi niçin eğik diye soranlar için basitçe kurulduğu toprak yapısının zayıflığı niçin olarak gösteriliyor.

Haydi hemen İtalya uçak bileti alıp bu güzel yapıyı ziyaret edin.

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.