Yeraltında

Yeraltında

Yeraltında – Sevgili Viktor, Ekim 1901 Senden uzun zamandır haber alamıyoruz.

Artur’la merak içindeyiz, sağlığının yerinde olduğunu umuyoruz.

Sevgiler Josephine.

Sevgili Josephine, Kasım 1901 Seni merakta bıraktığım için çok özür dilerim. 

İnanılmaz olaylar oldu korkma hepsi güzel şeyler…

reklam

O kadar heyecanlıyım ki hemen herşeyi anlatmak istiyorum.

Her gün yeni insanlar geliyor, yukarıda olanlar artık dayanılmaz hale gelmiş, zalimliği bir türlü doymak bilmemesi insanları artık çok korkutmaya başlamış artık neredeyse koca şehrin alt katı olduk. 

Doktorlar mühendisler avukatlar hakimler geliyor, gelsinler bu çok iyi çünkü bir zaman sonra yukarıda sadece politikacılar dalkavuklar ve soytarılar kalacak.

Küçük şehrimiz her geçen gün daha da gelişiyor.

Yeni gelenler arasında 3 mimar var sığınağımız da odalar yapıyoruz o yüzden 3 yada 4 ay oldu sana bir türlü yazamadım.

Şu an 11 odamız var metroya yakın yere geniş bir alan ayırdık akşamları orada toplanıyoruz, ışık ve havalandırma orada daha iyi…

Tüm sığınak için şu an ışıklandırma yapamadık bu konuyla ilgili mühendislerimiz çalışıyor.

Ne kadar çok anlatacak şey var inan bilemezsin.

Cevabını bekliyorum Josephine, kendine iyi bak görüşürüz.

Sevgili Viktor, Kasım 1901 Mektubunu aldığım zaman ki mutluluğumu heyecanımı anlatamam, Artur sevgilerini iletmemi istedi.

Yeni gelişmeler beni bile heyecanlandırdı bir yandan da seni yalnız bıraktığımızı  düşünüp üzülüyorum lütfen affet beni Viktor, her şey çok ani gelişti başka bir ülkeye gitmekten başka çaremiz yoktu.

Bizi anlamanı istiyoruz, Artur yeni bir ilaç üzerinde çalışıyor tamamen bitkisel hiçbir kimyasal madde içermiyor.

Bu ilaç sizi veba mikrobuna karşı koruyacak, tabi bununla bitmiyor daha sonraki ilaç sizi grip ve soğuk algınlığına karşı korumak için üretilecek, bu kadar bile olsa birşeyler yapmak istiyoruz.

Herkese sevgiler. Josephine…

Sevgili Josephine, Ocak 1902 Sana ve Artur’a sonsuz minnetlerimi sunuyorum, her ikiniz de asla küçümsenmeyecek işler yaptınız, kader sizin oradan bizimle birlikte savaşmamızı istedi.

Sakın bunun için üzülmeyin eğer sizler olmasaydınız Alfred’i tanıyor olmayacaktım, onun evi sayesinde bir sığınağımız oldu.

Bunca yıl boşuna Tanrının en büyük zulmünün maceralarını izlemekle geçirmişiz.

Geçen gün gelen 4 kişilik bir aile vardı anlattıkları hikaye kanımızı dondurdu.

Kulaklarıma inanamadım olay şu, kasaptan aldığı etin koktuğunu farketmiş Frank, aile reisinin ismi bu Frank, eti eve götürünce karısı Isabel pişirmek için açtığında kokusu oldukça rahatsız edici gelmiş eti aldığı gibi kasaba gitmiş kasap ona kimseye söyleme ama bunlar bizim kestiğimiz et değil saraydan gelen atların cesetleri demiş.

İnanabiliyor musun Josephine? Konuyu araştırmak için David’i görevlendirdik döndüğünde anlattıkları nefretimizi arttırdı sarayda hayvanlar üzerinde yasal olmayan deneyler yapılıyormuş sonra bu cesetler halka satılıyormuş, deneyin amacı uzun sağlıklı ömür, tabi ki tahmin edeceğin gibi bu bir kişi için…

Sığınağımız ile ilgili son gelişmeler 11 aile olduk toplam 21 çocuğumuz var 13 oda daha yapıldı daha çok işimiz var herşey çocuklar için.

Zaman da dahil hiç bir şey için savurganca davranamayız.

Hayalimiz insanların huzuru… Kendinize iyi bakın görüşmek üzere. Viktor.

Sevgili Viktor, Ocak 1902 Mektubunu alınca çok sevindik, okuyunca üzüldük zalimliğin bu kadarı da olmaz dedik.

Yine de güzel şeyler olmuş 13 oda iyi haber.

Artur ilaçları hazır hale getirdi, gelecekteki oluşabilecek ihtiyaçlar için formül ve tohum yolluyuruz, Suzy’e ulaştırmanı rica ediyoruz.

Diğer ilaçların çalışmasına başladık. Kendinize iyi bakın, sevgiler. Josephine.

Sevgili Josephine, Şubat 1902 ilk önce çok teşekkür ederiz, ilaçlar ve sürprizin kitaplar için.

Bu arada metrodan elektrik hattı çektik yalnızca sabahları kullanıyoruz geceleri dikkat çekmemek için mum ışığı ile idare ediyoruz.

Çocukların eğitimi için bu gerekli. Bütün kalbimle söylüyorum ki burada çok mutluyuz adeta yeni bir ülke yarattık. 

Yağmur suyunu kaynatarak içme suyu olarak kullanıyoruz, ışık ve su ile gönderdiğin tohumları çoğaltmaya çalışıyoruz, Suzy bu konuda çok heyecanlı sanırım ilk mahsulü önümüzde ki ay alacağız hatta şimdilik proje olarak düşündüğümüz daha doğrusu David’in fikri, keçi, koyun ve tavuk beslemek, bunun için Carla uygun alanı saptamaya çalışıyor, proje hayata geçince süt ve yumurta ihtiyacını karşılayacağız, şimdilik konserve yeterli olabiliyor.

Heyecanımı mazur gör Josephine konudan konuya atlıyorum. Şimdilik bu kadar, yapacak çok iş var anlayacağın, sevgilerimi kabul et, Artur’a selam. Sevgiler Viktor.

Sevgili Viktor, Mart 1902 Sizlerin adına çok sevindik umarım tüm istekleriniz gerçekleşir. 

Haberlerinizi bekliyoruz. Sevgiler, Josephine.

Sevgili Josephine, Nisan 1902 Herşey çok güzel oldu artık çok mutluyuz.

Kendi kendine yeten bir ülkeyiz. Yukarıda olanlar bizi hiç ilgilendirmiyor.

Kimse kendini hiç bu kadar güvende hissetmemiştir. İnananamayacağın bir haber; Bay Franklin ‘de bizim yanımızda, tüm malını mülkünü yukarda bırakıp yanımıza geldi.

Oldukça kötü günler geçirmiş, tüm yatırımlarını yurt dışı ortaklık ve projelerini baltalamış kendisine pay vermediği için.

Sağlık sorunları da artmış, sanırım Tanrı günahkar kullarını korkutarak cezalandırıyor, yanındaki şaklaban doktor müsveddesi sözde yaptığı araştırma sonucu zalime ömrünün uzun, hatta ölümsüz olması için bir çözüm bulmuş, sıkı dur Josephine gülerken koltuktan düşebilirsin, genç insanlardan taze kan vücuduna zerk edilirse ölümsüz olabilirmiş, yakında duyarız yukarda insanları çiğ çiğ yer.

Bay Franklin oldukça konuşkan biri, güzel ve hatta komik hikayeler anlatıyor, alışamadığı tek şey eski hayatından kalan emir verme isteği, bunu daha önce uşağı olan Henry’e yapıyor, neyse ki Henry onu kırmıyor.

Çok kez ona burda kimse üstün değil desemde fayda etmedi Henry idare ediyor yaşlı olduğu için sesini çıkarmıyor.

Konu eşitlik olunca ben sizin sınıfın adabını bilmiyorum diyor, ne komik değil mi?

Neyse böylece günler geçiyor, kimsenin vergilerle, borçlarla, açlıkla, sefalet ve hastalıkla ilgili derdi yok.

Burası cennet Josephine…Çok mutluyuz çok. Sevgiler Viktor.

Aydan Erdoğan

Hierro isimli yazım için TIKLAYIN

Korku ve kader yüzyıllardır birlikte, o yüzden yazdığım hikayelerin tarihi yok.