Haberiniz Olsun Sevr Kapıda

Haberiniz Olsun Sevr Kapıda

Haberiniz Olsun Sevr Kapıda

Özellikle siz okuyun AKP li arkadaşlarım Özellikle siz okuyun BAYBURTLU dostlarım.

Mümkünse bir kaç defa okuyun ve lütfen silkinerek kendinize gelin artık.

DÜN OLANLAR Padişah Abdülmecit, birçok padişah tarafından tercih edilmiş klasik saray yerine, devlet işlerini yürütmek, misafir kabul ve ağırlamak düşüncesiyle yeni bir saray yaptırmaya karar verdi.

Bu inşaata Devlet-i Aliyeninin itibarı ismi verildi. Sarayı’nın inşaatı 1840’lı yıllarda başladı ve kaba inşaatı 12 yıl sürdü. Osmanlı devleti, bu dönemde, büyük borç batağı içinde bulunmaktaydı.

reklam

Osmanlı Maliyesi, sarayın yapımı için gereken 3 milyon kese altını harcadıktan sonra bunun altından kalkmanın mümkün olmadığını gördü ve Galata Bankerlerinden borç alarak Devlet-i Aliyenin itibarını inşa etmeye devam etti.

Galata Bankerlerinden alınan bu borcun teminatı ise Osmanlının gelirleri olmuştu.

Bu arada kamu görevlilerinin maaşları ödenememiş, maaşlar aybaşı yerine ayın ortasında hatta sonunda ödenmeye başlanmıştı.

Daha sonraları ise, maaşlar bırakın ay sonunda ödenmeyi, 3-4 ayda bir ödenir hale gelmisti.

Osmanlı maliyesinin zaten krizde olan durumu, Dolmabahçe Sarayı için Padişah Abdülmecit tarafından keyfi olarak harcanan 5 milyon altın sonucu iyice çöktü.

286 odası 44 salonu bulunan, Temeli kestane ağaçları üzerine oturulup 4.5 ton ağırlığındaki, İngiliz tarzı kristal avize ile 55 sütunlu kabul salonu aydınlatılan, Tavanları ve duvarları ünlü ressamların değerli resimleri ve altın süslemelerle dekore edilen, Keresteleri Romanya’dan, kapı lambri ve parke keresteleri Afrika ve Hindistan’dan getirilen, 3 Bin 100 kişinin hizmet ettiği ve yıllık gideri 2 Milyon Altın olan sarayın yapımı nihayetinde bitmiştir.

İtibar sarayının açılış töreni Ruslar’la yapılan Paris andlaşmasının ardından Haziran 1856 tarihinde gerçekleşmiştir.

Gerçekte bu tarih Osmanlı devletinin de bittiği tarihtir. Herkes bilmelidir ki; Osmanlı Devleti savaşları askeri ve silahı olmadığı için değil ekonomik bağımsızlığını yitirdiği ve parası olmadığı için kaybetmiş ve parçalanmıştır.

BUGÜN OLANLAR Beştepe sarayının inşaası ve iç dekorasyonu için harcanan toplam tutar 2 Milyar 233 Milyon 235 Bin Amerikan dolarıdır.

Bugün kü döviz kuru ile 11 milyar 948 milyon Türk Lirası. Eski para ile 11 Katrilyon 948 milyar lira…

Beştepe sarayının günlük gideri 1 Milyon 800 Bin lira, 1 yıllık gideri ise 657 Milyon liradır.

Beştepe sarayında hizmet veren personel sayısı 3 Bin kişinin üzerinde olup bunlardan Bin 500 tanesi polis ve güvenlik görevlisidir.

Cumhurbaşkanı’nın kendisine tahsis edilen araçların dışında 250 den fazla taşıt da kiralık olarak kullanılmaktadır.

Beştepe sarayının 1 aylık Isıtma ve Aydınlatma gideri Bayburt ilinin 1 yıllık tüketimine denktir.

Bayburt halkının tamamından toplanan elektrik su doğal gaz ödemeleri bile sarayın 1 aylık giderlerini karşılayacak tutarda değildir.

Emekliye, memura, işçiye zam yaparsak batarız, emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözersek biteriz diyen ve Zevkü sefa içinde tükettiklerini elektrik, doğalgaz başta olmak üzere her şeye zam yaparak halka ödetmeye çalışan AKP ve MHP iktidarının niyeti padişah Abdulmecid zihniyetinden farksızdır.

Şimdi kararınızı verin lütfen.

Bu iktidar ve yandaşı olan siyasi parti ile borç almaya devam edecek, emir almaya da alışacak ve bir süre daha yaşayarak karşılığında ise yavrularınızı Amerikalı, Rus, Alman, İngiliz ve Fransızların kölesi yapacaksınız?

Yada silkinerek kendinize gelecek elele vererek cennet vatanımızı önce bunlardan sonra da göz koyanlardan kurtaracaksınız.

Sevr kapıda bunu herkes bilsin. Benden söylemesi Ötesi sizlere ve vicdanlarınıza kalmış Sevgiyle kalın.

Temel Sağıroğlu

Yine Dünya Birincisi Olmuşuz isimli yazım için TIKLAYIN

1961 yılında Erurumda doğdu. 30 yıl kamuda yöneticilik görevi yaptı. Hayvansever İnsanı hatalarıyla da kabul eden Yazar ve eleştirmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK sevdalısı ve 3 evlat sahibi bir baba Yobaz düzene karşı durmasından ötürü eşi tarafından valizi hazır tutulan sade bir vatandaş Herkesten biri