Türkiyenin Genel Sorunları Ekonomi

Türkiyenin Genel Sorunları Ekonomi

Türkiyenin Genel Sorunları Ekonomi – Dostlarım, MERHABALAR. Bu yazımda sizlere ülkemizin içinde bulunduğu genel siyasi durumlar, sorunlar ve bunların bizim üzerimizde bıraktığı olumsuz etkilerden bahsederken sizlerin de sesi olmaya çalışacağım.

Sanırım hepimiz ya da büyük çoğunluğumuz ağır ekonomik problemler ile başa çıkmaya çalışıyoruz.

Ülkemiz tam 16 yıldır aynı iktidar ile yönetiliyor. Bu iktidar, toplumumuzu her bakımdan olumsuz yönde etkilediği gibi, Cumhuriyeti’mizin kazanımlarını neredeyse yok etme noktasına getirdi.

Elbette bu bitme ya da tükenme, emperyal güçlere büyük ölçüde teslim edilmemiz ile çok daha hızlandı.

Hepimizin bildiği gibi, tarım-hayvancılık, eğitim-öğretim, kültür-sanat, adalet-hukuk, ekonomi sağlık ve diğer alanlarda neredeyse çökme noktasındayız.

Tabi ki bu çöküşün olumsuz etkilerini hep beraber hissediyoruz.

Türkiyenin Genel Sorunları Ekonomi

Ülkede çalışır durumda olan başta şeker fabrikaları olmak üzere daha pek çok fabrikaya el konularak yandaşlara peşkeş çekildi.

Ve böylece zaman içerisinde emeği ile geçinip, kıt kanaat geçimini sağlamaya çalışan işçiler kapı önüne konulup, işsiz bırakıldılar.

Böylece milyonları aşan işsizler ordusuna yenileri eklenmiş oldu.

Bunun yanında okuyup üniversite mezunu olan ve yarınlara umutla bakmaya çalışan binlerce genç bu büyük işsizler ordusuna dahil oldu.

Ayrıca atanamayan öğretmenler konusu büyük bir problem olarak karşımızda durmaya devam ediyor.

Yıllarca atanmayı bekleyip, çaresizlikten hayatına son veren çok fazla öğretmen olduğunu biliyoruz.

Aklımıza gelebilecek her alanda her şeye kendi çıkar ve amaçları doğrultusunda Meclis’te çıkardıkları torba yasalar ile yeniden dizayn ettiler.

Rant ekonomisi fazlasıyla sömürüldü. Öyle ki normalde imara açık olmayan yerler örneğin ormanlar bir şekilde devlet eliyle yakılarak rant amaçlı imara açık hale getirildi.

Bu alanlar yandaş firmalara ihalesiz olarak teslim edildi.

Böylece yıllardır olduğu gibi yandaşlar bir kez daha zengin edildi.

Yıllardır süregelen dış borçla büyüme ve çeşitli ekonomik tutarsızlıklar zaten varolan sıkıntılarımızı iğneden ipliğe yapılan yüksek oranlı zamlarla-onların deyimiyle fiyat güncellemesi ile hayat kavgamız fazlasıyla ağırlaştı.

İşçi, memur ve emekli maaşlarına adeta çay kaşığı ile zam yapılırken elektrik, doğalgaz, gıda ve tekel ürünleri ve hayati önem taşıyan ilaç fiyatlarına bile doların artışına bağlı olarak yüksek miktarlarda zam yapıldı.

Öyle ki, yüzlerce hastanın sağlığını doğrudan etkileyecek kimi ilaçlar eczaneler bir yana depolarında bile bulunamaz hale geldi.

Biz sade vatandaşlar olarak ekonomik sıkıntılar ile boğuşurken çok sayıda büyük firma konkordato ilan etti.

Tabi ki yönetenler bu sıkıntıları bir türlü kabullenmeyip, çeşitli bahanelerle hafifletmeye çalıştılar.

Doğalgaz, elektrik ve çeşitli kalemlerde yapılan yüksek zamlar sonucu bu kışın geçen yıllara göre fazlasıyla zor geçeceğini öngörebiliyoruz.

Devlet sıkça tasarruftan söz ediyor ama ne yazık ki yük her zaman olduğu gibi halkın sırtına biniyor ama bir türlü itibardan tasarruf edemiyoruz !!!

Bence tasarruf birçok alanda yapılabilir burada devlet harcamaları başı çekmelidir.

Türkiyenin Genel Sorunları Ekonomi

Artık, onların her dediğine inanıp, körü körüne biat eden kitlenin de hiç olmazsa yaşadıkları sıkıntılara bakıp, gerçekleri görmeleri gerek…

Değerli dostlarım, malum çok zor günlerden geçiyoruz ama bizler yine de gelecekte ki güzel günlere olan umudumuzu yitirmemeliyiz.

Bir daha ki yazımda eğitim-öğretim konusunu ele alacağım. Barış ve sevgiyle kalalım, herşey gönlümüzce olsun. Şimdilik hoşçakalın…

Özge Akçakaya

Bu yazımıda okumak için TIKLAYIN