Giresun Mavi Göl

Giresun Mavi Göl

Giresun Mavi Göl #  Karadeniz Bölgesinin Giresun ilinde bulunan bu saklı cenneti, Giresun – Trabzon yolu üzerinden Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı yazan tabela yönüne saparak, sahilden yaklaşık 20-25 km sonra ulaşacağınız Dereli ilçesini geçip, yine yaklaşık 20-23 km sonra Giresun – Şebinkarahisar Yolu üzerinde bulunan Pınarlar Köyü’ne ulaştığınızda göreceksiniz.

#  Üç adet gölün birleşimi ile oluşan Sodalı Göl, Karadeniz bölgesinin dere şeklinde akan ilk ve tek sodalı gölüdür.

#  2 yıl önce başlatılan çalışmalar doğrultusunda turizme kazandırılan Mavi Göl, Türkiye’de herkes tarafından bilinen bir yer haline geldi.

#  Bölgede çeşitli bitki türleri yanı sıra, Şelaleler ve traverterler de bulunmaktadır.

#  Mutlaka mavi göle gitin ve sodalı suyun tadına bakın. Fakat bilmenizi isteriz ki su oldukça soğuktur. Sizi hipotermiye karşı uyarayım.

reklam

#  2017 yılı istatistiklerine göre Mavi Göl’ü 300 bin turist ziyaret etti.

Giresun Mavi Göl Kamp Alanları

Kampçılar bilmelidir ki çevrede herhangi bir kamping alanı bulunmuyor. Çadır kurulacak alanlar dahi kısıtlıdır.

Yinede gezip kendini keşfederseniz size uygun bir yer belki bulabilirsiniz.

Önerimiz Alabalık çiftliğinin olduğu köyde herhangi bir derenin kenarına kurulun.

Hatırlatma: Köylüler tarafından bölgede ayı olduğu söylenmektedir. Dumandan kaçtıklarını aklınızda bulundurun. (gece kamp kurmak isteyenler için)

Karadeniz’in en yeşil kentlerinden birisi olan Giresun’da Kurulan Tabiat Parkı, başta Karadenizliler tarafından ziyaret edilen ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden ziyaretçi akınına uğrayan bir bölgedir.

Daha doğrusu, saklı hazineyi bilen ve daha öncesinde keşfeden kişilerin ikinci, üçüncü kez gelerek kendilerini yeniledikleri bir tabiatla baş başa kalma noktasıdır.

Giresun Mavi Göl Doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için muazzam keşfedilecek yerleri içerisinde barındıran parkın en önemli değerlerinden birisi, Mavi Göl’dür.

Dereliler tarafından sodalı göl olarak da anılan Mavi Göl’ün başta turkuaz rengi, daha sonrada akarken oluşturduğu rengarenk illüzyonlar görülmeye değerdir.

Göl Hakkında Kısaca Bilgiler

Dereli, Giresun kent merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzakta bir yerdir. Ancak sahip olduğu güzellikler nedeniyle kent merkezinden çok daha popüler bir yer haline gelmiştir.

Giresun’a gelenler mutlaka Dereli ilçesine ve Kuzalan parkına uğrar.

Buradaki doğal güzelliklerin en orijinal parçasının ise, Mavi Göl olduğunu ifade edebiliriz. 3 tane gölün birleşiminden meydana gelen Sodalı Göl, Karadeniz bölgesinde dere şeklinde akan ilk ve tek sodalı göldür.

Bu nedenle önemli daha da büyüktür.

 

 

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.