Artvin Gezilecek Yerler

Cennetten Bir Köşe: Saklıgöl

Artvin Gezilecek Yerler – Artvin, Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir şehrimizdir. Gürcistan ile komşu olan bu şehrin Hopa, Borçka, Şavşat, Ardanuç, Yusufeli, Murgul, Kemalpaşa ve Arhavi olmak üzere 8 ilçesi bulunmaktadır.

Artvin, Türkiye’nin en el değmemiş ve doğal kalmış şehridir. Bu kadar doğal kalmasının bir sebebi de nüfusunun az olmasıdır. Artvin halkı yardım sever, bilgili, aydın ve samimi insanlardır.

Eğer bir tatil planlaması yapıyorsanız yaklaşan bayram süresinin 9 gün olacak olması sizin için güzel bir fırsat olabilir.

Artvin Gezilecek Yerler

Şavşat Karagöl

Şavşat Karagöl adeta cennetten bir parça olan, huzurlu bir yerdir. Şavşat ilçesine 25 km uzaklıkta olan bu göl, kamp için çok uygundur. Bunun da yanında 20 kişilik bir konaklama tesisi bulunmaktadır.

reklam

Şavşat gölünün derinliği 30 metredir ve içerisinde sazan balığı ve 11 çeşit akvaryum balığı yaşamaktadır. Gölün çevresinde yeşilliklerle çevrili yürüyüş parkuru bulunmakta. Piknik yapabilmek amacıyla da masa ve mangal bölgeleri mevcut aynı zamanda tesiste de restoran bulunmakta. Karagöl’de sandalla gezinti yapabilirsiniz.

Atatepe

Atatepe’de Kahvecioğlu Vakfı tarafından yapılan bir Atatürk heykeli bulunmakta. 22 metre yüksekliğe sahip bu heykel dünya üzerindeki en büyük Atatürk heykeli olma özelliğini taşır. Heykelin çevresinden yeşil yayları görebilirsiniz. Atatepe’nin yanında açık ve kapalı poligon binası, restoran, 60 metre bayrak direği ve 216 metrekarelik bir bayrak bulunmaktadır.

Artvin Gezilecek Yerler Hatila Vadisi

Hatila vadisi Çoruh nehrinin dallarında, Artvin merkezde bulunmaktadır. Vadinin içinden birçok dere akmaktadır. Yol boyunca değişik türdeki kayalar merak uyandırmaktadır. Hatila vadisi aynı zamanda bir milli parktır. 85 adeti endemik olmak üzere 530 adet bitki çeşidi bulunmaktadır. Vadi adeta doğa harikasıdır.

Hatila vadisinin yüksek bir noktasında cam teras bulunmaktadır. Bu cam teras ülkemizde en yüksek noktada bulunan teras olma özelliğine sahiptir. Teras, 490 metre rakımda ve Hatila Deresi’nin 220 metre yükseğinde bulunmaktadır ve seyir için mükemmeldir.

Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı kalesi Artvin’de bulunan ve gezilmesi gereken yerlerden bir başkasıdır. Kale, Ardanuç ilçesinin 5 km batısında bulunmaktadır. 5. yüzyılda Gürcü kralı tarafından yapılmıştır.

Kalenin Ferhat ile Şirin efsanesinin geçtiği yer olduğu söylentisi de bulunmaktadır. Hatta kalede ırmak tarafında bulunan iki mezarın Ferhat ile Şirin’in olduğu söylenir. Ancak o mezar günümüzde baraj altında kalmıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde ise Hırba Kalesi olarak geçmektedir.

Artvin Gezilecek Yerler Otingo Kaplıcası

Otingo kaplıcası Borçka ilçesinde bulunmaktadır. 300 yıl boyunca şifa kaynağı olmuştur. Şehre gelen turistler buraya uğramadan ilçeyi terk etmezler. Dünya çapında bilinen bir yerdir. Kaplıca özellikle romatizma ve benzer hastalıklar için şifa vericidir.

Artvin’e Gideceklere Tavsiyeler

  • Araba seçimi

Artvin yolları virajlı, taşlı ve yokuşludur. Yolların büyük bir bölümünü toprak yollar oluşturur. Bu nedenle normal bir aracın her yere ulaşabilmesi beklenemez. Tercih edeceğiniz 4×4, yüksek araç veya ‘jeep’ler sizin için ideal araba seçimi olacaklardır.

  • Yollar

Artvin yollarının asfalt olmadığından yukarıda bahsettik. Bunun yanında yollarda sıkça heyelanlara rastlanmaktadır.

Virajlara yavaş girin. Çünkü virajdayken gözünüz diğer tarafı göremez. Diğer tarafta yol kapanmış olabilir. Ayrıca yolun kenarlarına yaklaşmayın. Arabanın ağırlığı altınızda bulunan toprağın kaymasına neden olabilir.

  • Sağlık

Artvin’de çok fazla arı bulunmaktadır. Alerjiniz varsa buna dikkat edin.

Artvin’de bulunan bazı kene türleri zehirli olabilir.

  • Tüfek sesleri

Geceleri yatarken belirli bölgelerde, çoğu zaman yaklaşık yarım saatte bir tüfek sesi duyabilirsiniz. Bu zamanlanmış özel bir tüptür. Ayıları veya kurtları korkutması için ayarlanmıştır.

  • Kamp

Artvin bir kamp cennetidir. Kamp yapabileceğiniz birçok orman veya göl kenarı mevcuttur. Fakat özellikle gece vakti vahşi hayvanlara dikkat etmekte fayda var.

  • Cağ kebabı

Artvin’in cağ kebabı çok ünlüdür. Doğal ortamda yetişmiş hayvanları sebebiyle etleri çok sağlıklı ve lezzetlidir. Cağ kebabı yemeden Artvin’i terk etmenizi önermeyiz. Ardanuç’ta bulunan “Ersin Dede’nin Yeri” en ünlü cağ kebap salonlarından birisidir. Ancak döner ve kebaplar çok erken saatlerde bitmektedir. Bu nedenle öğleden sonraya kalmanızı tavsiye etmeyiz.

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.