Ormana Active Projesi Nedir

Ormana Active Projesi Nedir – Özgüven ailesinin memleketi; Antalya Toros Dağları’nda, İbradı Belediyesi’ne bağlı Ormana Köyü.

Antalya Ormana Tarihi Düğmeli Evler ile ünlü olan köy, geçim sıkıntısı sebebiyle büyük şehirlere çok göç vermiş.

Şimdilerde ise Özgüven ailesi; Ormana Active Projesi ile tarihi düğmeli evleri restorasyon ve koruma projesi ile turizme kazandırarak köyde istihdam yaratmayı hedefliyor.

İstanbul’da demir çelik taciriyken işleri durdurup, 2011’de köylerine dönmüşler. Her projede olduğu gibi ilk başlarda imkansız olduğunu düşünenler olmuş tabi ki.

Kaloriferlerine, kapılarına, kapı kollarına kadar dikkat edilerek; aslına uygun dekore edilmiş odalarda, sedir katran ağacının kokusuyla uyumaksa muhteşem.

reklam

Köy evinde, butik otel konforuyla, otantik bir tatil yapabilirsiniz.

2 kişilik oda kahvaltı fiyatı yüksek sezonda 180TL, ancak Haber Galerisi’nin sayfasında okudum derseniz size özel 150TL.

Ormana Active Projesi Nedir

Antalya Ormana Tarihi Düğmeli Evler Nedir?

Toros Dağları Akseki bölgesine özel düğmeli evlerden Ormana Köyü’nde de 300 den fazla tarihi ev bulunmakta.

Aralarında 300 yaşına kadar ulaşmış; kimisi yıkılmaya yüz tutmuş, kimisinde hala yaşam olan, kimisi restorasyon ile hayata döndürülen evler var.

Ormana Active Projesi Nedir DÜĞMELİ evler denilmesinin sebebi ise mimarisinden geliyor.

Sedir katran ağacından kestikleri ahşabı birbirinin içine kenetlenecek şekilde iskelet olarak kullanıp, binayı taş yığarak, herhangi bir harç veya çimento gibi malzeme kullanmadan yapmışlar.

İskeletin dışarda kalan kısımları da düğme gibi gözüktüğü için adına düğmeli (pişduvan) evler demişler.

Köydeki evlerin tarihi silueti korunmuş; 2012’de Çekül Vakfı’nın TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’ne üyeliği kabul edilmiş.

Ormana’ya Nasıl Ulaşılır?

 Ormana; Toros Dağları’nda, Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı; Antalya’ya 170 km, Manavgat’a 60 km mesafededir.

Arabayla: Antalya yönünden; Avasun dağ yolunu ya da Akseki yolunu kullanarak, Beyşehir yönünden ise Gembos Ovası’ndan geçerek Ormana’ya ulaşabilirsiniz. Antalya havalimanından yol 2 saat sürüyor.

Antalya Havalimanı Rent a Car‘dan araba kiralayabilirsiniz.

Akseki Ateş İbradı Birlik: Antalya otogardan hareket eden minibüs, yol üzerindeki köylere de uğrayarak 4-5 saatte Ormana’ya varıyor. Kişi başı 20 TL.

Ormana Active Travel özel transfer: Antalya Havalimanı, Antalya Otogar ya da belirleyeceğiniz noktadan grubunuza özel 2016 model 19 kişilik minibüsle transfer hizmeti veriyorlar.  Araç başı 350 TL. Ormana Active iletişim: 0242 692 30 30  

Ormana’da Neler Yapılır?

Antalya’da yaygın olan her şey dahil turizme alternatif olarak kendinizi Toros Dağları’nın doğasına ve Ormana köy halkının muhabbetine yaz-kış bırakabilirsiniz. Sadece bir hafta sonu kaçamağında aşağıda sayacağım tüm aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

  • Ormana Köyü ve komşu Ürünlü Köyü sokakları

1.000 mt rakımdaki köyler; Antalya sıcağından bunalanlara nefes almaları için süper bir fırsat. Sokak aralarında kaybolup, bölgeye özgü Antalya Ormana Tarihi Düğmeli Evler fotoğraflayabilirsiniz.

Sabah erken saatlerde uyanırsanız daldan dala atlayan trikleri (sincap) kovalayabilirsiniz. Denk gelirseniz bölgenin köçekleri o kadar kıvrak dans ediyor ki, size özel gösteri yapabilirler.

Ormana Kültür Evi’ni ziyaret etmeyi unutmayın, şimdilik giriş ücreti yok.

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.