Meis Adası Kızılhisar Adası

Meis Adası Kızılhisar Adası – Yunanistan’ın en küçük adası olan Meis Adası diğer adı ile Kızılhisar adası.

Meis adasında gezilecek yerler nereler? Meis adasında ne yenir, içilir? Meis adasında neler yapılır? Alışveriş için neler var? Soruları kafanızı meşgul ediyorsa yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yunanlılar adaya kırmızı kale anlamında Kastellorizo (Castellorizo) diyorlar. Yunanistan’daki resmi adı ise Megisti.

Meis adası Yunanistan’ın on iki adasından biri. Kaş’a inanılmaz yakaın toplam 2.1 km uzaklıkta olan Meis adası 7,3 km² yüzölçümüne sahip.

Meis aynı zamanda Türkiye’ye en yakın Yunan adasıdır. Meis Adası’nda yaşayan St. Jean Şövalyeleri adada yer alan kızıl kayalardan dolayı Kızıl Şato adı daha sonra Castellorizo (Kızılhisar adası) olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

reklam

Venedikliler adayı üs olarak kullanmışlar. Meis adası Rodos şövalyeleri olarak da bilinen Saint Jean Şövalyeleri’nin ardından Bizans, Memluklular, Napoli Krallığı ve Osmanlılar’ın kontrolüne girmiş. Ada I. Dünya Savaşı sırasında Fransızlara verilirken Lozan Andlaşması ile de İtalyanlara verilmiş.

II. Dünya Savaşı sonrası 12 adayla birlikte Yunanistan’a bağlanmış. Bir ara İngilizlerin de hakimiyeti söz konusu. Osmanlı döneminde adanın imtiyazlı bir yönetimi varmış.

Meis Adası Kızılhisar Adası İşte her gezginin Meis adası hakkında merak ettiği şeyleri öğrenmek için adaya “hoşgeldiniz komşi”..

Meis Adası Kızılhisar Adası Nasıl Gidilir

Engebeli kıyıları ile dikkat çeken Kızılhisar (Meis) adasına doğu tarafındaki kıyıdan giriş yapılabiliyor. Tek yerleşim yeri Megisti Köyü olarak biliniyor.

Yaklaşık 400 kişinin kayıtlı yaşadığı bilgiler arasında. Bazen keşke her tatil cenneti yaz geldiğinde şöyle sakin sessiz bir tarafı kalabilse diye düşünüyoruz.

Çünkü yazın adanın nüfusu artıyor. Ancak Meis adası bunu kısmen başarmış bir ada. Sonuçta ana karadan bağını koparan her adanın kendi başına bir dinginliği var.

Rodos ile havayolu ve denizyolu bağlantısı olan Meis adasına Antalya’nın Kaş ilçesinden kalkan feribotla gitmek mümkün.

Yaklaşık 25 dakikalık bir sürede adaya ulaşabiliyorsunuz. Beşiktaş’tan Kadıköy’e vapurla gider gibi Kaş’tan Meis’e feribotla gidilebiliyor.

Yunanistan Schengen bölgesinde bulunduğu için adaya ulaşmak için vize almanız gerekiyor. Şayet vizenin yoksa bir seyahat acentesinin turuna katılarak vizenizi de acente kanalıyla alabilirsiniz.

Kısa sürede vize almanızı sağlayacaklardır. Kaş’a geldiğiniz zaman Meis’e geçebilme ihtimalini düşünerek yanınıza pasaportunuzu almayı unutmayın.

İnternette gezginler arasında yaptığımız araştırmalarda en büyük şikayetin Kaş’tan Meis adasına yapılan feribot seferlerinin pahalılığı olduğu görülüyor.

Adaya Kahramanlar Turizm ve Meis Express adında iki firma ulaşımı sağlıyor. Feribot ücreti gidiş-dönüş 25 Euro civarında.

Adaya ayrıca Rodos üzerinden de gidilebildiğini belirtelim. 3-3.5 saatlik bir deniz yolculuğu yapmanız gerekiyor.

Rodos’tan ayrıca pır pır uçaklarla da 20-25 dakikalık bir uçuş ile Meis adasına gelebilirsiniz. Kötü hava koşullarında uçuşlar iptal edilebiliyor.

Meis Adası’nda gezilecek yerler

Feribottan indikten sonra o güzelim sahilde yürümeye başlayın; renkli evlerin, çiçekli sokakların, tarihi binaların arasında yapacağınız yürüyüşten zevk alacaksınız. Sokaklarda kaybolup fotoğraf çekin.

Mümkünse hem sabahı hem akşamı yaşayın. Küçük çarşısında alışveriş yapın! Liman bölgesinde küçük haçlı kalesi, tepeye doğru görünen manastır ile camii dikkatinizi çekecektir.

18. Yüzyılda yapılan limandaki camii buraya yerleşen yeniçerilerin ibadet ihtiyacını karşılıyormuş. Bugün ise müze olarak kullanılıyor.

Girit’in Hanya şehrinde de böyle bir camii var. Ada çevresinde Likya kaya mezarları da görülüyor. Mutlaka Mavi mağaraya (Blue Cave) gidin.

Deniz taksi ile buraya gidebilirsiniz. Mağara neredeyse saklanmış sizi bekliyor. Gerçekten içerisi masmavi.

Sular yüksek değilse deniz taksinin botu sizi içeriye kadar götürüyor, yoksa yüzerek gidiyorsunuz.

Bu göz kamaştıran mavinin içine bırakın kendinizi. Suya girmenin keyfi ise bir başka güzel. Mağara ortamı kapalı ve kasvetli olduğu için sıkıcı olabilir ancak bu mekana hemen alışıyorsunuz.

Yani öyle filmlerdeki gibi yarasalar çıkıp üstünüze atlamıyor. Ancak fokların yaşadığı da söylentiler arasında. Fotoğraf çekimi de yapabilirsiniz.

Meis’te neredeyse her yerden denize girilebilir. Ancak kayalık ve girintili yerlerin sayısının fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Meis adasının merkezinden de denize girmek mümkün. St. George plajına gidebilirsiniz.

Biraz Ege’nin çakıl taşlı plajlarını andırsa da suyu çok güzel. Meis adasının en güzel taraflarından biri ise telefonunuzun çekmesi.

Neredeyse her GSM kullanıcısı bunun keyfini sürdü.

Meis’e ne zaman gidilir?

İşin özeti Kaş’a gelip Kızılhisar veya Meis’e uzaktan bakmayın! (Kızılhisar diyen çok var mı bilemedim).

Kesinlike Meis adası görülmesi gerekenler listesinde. Sabah gelip bütün günü adada geçirip akşam dönün veya bir gece kalıp müzikli, uzolu bir akşam geçirip ertesi gün güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra Kaş’a dönün.

Meis Adası Kızılhisar Adası ‘na ne zaman gidilmeli derseniz? Tabii deniz mevsimi en güzeli.

Güneşlenmek ve suyun tadını çıkarmak için yazın gitmenizi öneririz ancak sonbaharda eylül, ekim veya ilkbaharda nisan, mayıs ayları da gidilebilir.

Sıcakta pişmeden yürümeliyim derseniz zaten bahar aylarını tercih edin. Hem daha sakin olduğunu da söyleyebiliriz.

Yazın sahildeki restorana ve kafelerde bir şeyler yiyip içerken denize de girebilirsiniz.

Tekrar tekrar söylemeliyiz ki deniz suyu berrak ve tertemiz. Zaten Meis’e her gelen bundan sonra Kaş’a her geldiğimde Meis adasına mutlaka geçeceğim der.

Kaş hayranı kitlelerin “Yarın Meis’e geçiyoruz” lafı da pek meşhurdur.

Kaş ile Meis arasında böyle bir iletişim olduğunu da söylemeliyiz.

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.