Ucuz Seyahatin Püf Noktaları

Ucuz Seyahatin Püf Noktaları

Ucuz Seyahatin Püf Noktaları Son günlerde dövizdeki dalgalanma ve yukarı doğru tırmanışı seyahat planlarınızı ertelemesin.

Yapacağınız bazı kritik hamlelerle seyahatinizi ucuza getirebilirsiniz.

Bunun için seyahati daha ucuza getirmenin püf noktalarını belirledik.

Ucuz Seyahatin Püf Noktaları

Önceliğiniz vizesiz yerler olsun!

Günümüzde Avrupa’da birçok ülke Türk vatandaşlarından seyahat için vize talep etmektedir. Eğer Schengen vizeniz yoksa böyle bir durumda yapacağınız seyahat masraflarına bir de vize ücreti eklemeniz gerekiyor.

Bu nedenle vize ücretinden kurtulmak için sizden vize talep etmeyen bir rotayı öncelikli olarak tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Çünkü tüm seyahat masraflarına bir de vize ücreti eklemek zorunda kalmazsınız. Balkan ülkelerinin yanı sıra Ukrayna, Beyrut, Fas, Katar ve Uzak Doğu ülkelerini tercih edebilirsiniz.

Vizesiz gezilecek yerleri öğrenmek için Türkiye’den vize istemeyen ülkeler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

En Uygun Tatil İçin En Uygun Bileti Nasıl Bulabilirim ?

Eğer tur seçeneğiyle cazip bir tatil bulamadıysanız veya gideceğiniz lokasyonda bir yakınınızda ücretsiz konaklayacaksanız, o halde uygun tatil için biletleme yaparken kazanmanız gerekmektedir.

Özellikle yurtdışı seyahatlerinde sadece bilet alırken ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz. Bunun için ya tek tek tüm havayollarını ve aracı siteleri gezmeniz veya daha kısa yol olan, uçak bileti karşılaştırma sitelerine bakmanız gerekir.

Uçak bileti fiyatı karşılaştırma sitelerinde zaman zaman havayolunun teklifinden daha cazip fiyatla bile bilet bulmanız mümkündür.

Türkçe olarak yayın yapan aynı zamanda uluslararası sonuçları da listeleyebilen şu siteyi tavsiye edebiliriz : Biletci.com En uygun uçak bileti fiyatları.

Ucuz Seyahatin Püf Noktaları Bir vizeyle çok seyahat yapın!

Konsolosluklardan seyahat için alacağınız vizeyi geçerlilik süresi bitene kadar birden fazla seyahatte kullanmaya özen gösterin ve planınızı buna göre yapın.

Mesela İtalya’ya yapacağınız bir seyahat için konsolosluk size 6 ay geçerli bir Schengen vizesi verdi.

Tatilinizin ardından yapacağınız bir diğer seyahati bu zaman aralığında gerçekleştirirseniz, ikinci kez vize almak zorunda kalmazsınız.

Dolayısıyla ileri tarihte gitmeyi planladığınız bir seyahati erken bir tarihe çekerek vize ücretinden kurtulabilirsiniz.

En önemli konu Erken rezervasyondur.!

Seyahatinizi ucuza getirmenin belki de en önemli unsuru erken rezervasyon.

Özellikle seyahat acenteleri bu durumda çok önemli avantaj sağlıyor. Yaklaşık 7-8 ay sonraki bir turu neredeyse yüzde 50’den başlayan oranlarla satın alabilmeniz mümkün.

Üstelik peşin fiyatına taksit imkanı da sağlanıyor. Bu nedenle seyahatinizi erkenden planlayıp satın alırsanız, çok avantajlı fiyatlarla tatil yapabilirsiniz.

Seyahat acentelerinin indirimli promosyonlarını kaçırmayın!

Seyahatlerde maddi anlamda önemli bir avantaj sağlayan seyahat tur şirketleri özellikle düzenlediği promosyon turlarla ucuz bir tatilin kapılarını aralıyor.

Bazen bir uçak bileti fiyatına bir tur satın almanız bile mümkün. Böylelikle uçak bileti ve konaklamanın yanı sıra şehirler arası transfer ücretlerinden de kurtulabilirsiniz.

Ayrıca satın alacağınız bir turla birden fazla şehir ve ülke görebilirsiniz. Ancak bireysel seyahatinizde birden fazla şehir ve ülke görmek için ulaşım ücretleri de ödemek zorunda kalacaksınız.

Dolayısıyla seyahate harcayacağınız ücret bir hayli artacak. Bu nedenle seyahat acentelerin tur paketlerini kaçırmayın.

Seyahat acenteleri ayrıca döviz hareketliliğini de misafirlerine yansıtmamaya çalışıyor.

Mesela bazı acenteler düşük fiyattan kuru sabitlemesi yaparak, dövizdeki artışı tatilcilere minimum yansıtıyor.

Dolayısıyla daha düşük kurdan seyahat etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Gittiğiniz ülkenin yerel parasını harcayın!

Seyahat ettiğiniz ülkelerin yerel parasını harcamaya özen gösterin. Mesela Çekya’nın başkenti Prag’a gittiniz.

Ülke her ne kadar Avrupa Birliği’nde bulunsa ve Euro geçerli olsa da günlük hayatta yerel para birimi olan Kron kullanılıyor.

Dolayısıyla, herhangi bir yerde Euro ödemektense, paranızı Kron’a çevirip, o şekilde harcama yapmanızı tavsiye ederiz.

Çünkü Euro ödemek istediğinizde kuru daha yüksek hesaplayacakları için daha fazla para harcamak zorunda kalırsınız.

Gittiğiniz şehirlerdeki harcamalarınızda o ülkenin para birimi üzerinden ödeme yapmanız sizin için çok daha avantajlı olacaktır.

İhtiyacınızdan fazla para bozdurmayın!

Euro ya da Dolar’ınızı gittiğiniz ülkenin yerel parasına çevirirken fazla bozdurmamaya özen gösterin.

Ne kadar ihtiyacınız varsa o kadar bozdurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü tatilinizin sonunda elinizde kalan yerel parayı tekrar Euro ve Dolar’a dönüştürmek istediğinizde zararınız daha fazla olacaktır.

Bu nedenle size tavsiyemiz harcama yaptıkça paranızı bozdurmanız olacaktır.

Uzun süreli pasaport alın,

Yurt dışı seyahatleri için ihtiyacımız olan pasaportları uzun süreli almaya çalışın. 1 ya da 2 yıl geçerliliği olan pasaport almak yerine biraz daha fazla ücret ödeyerek 10 yıllık bir pasaport almanız sizin için çok daha avantajlı olacaktır.