Kimyasal Hadım

Kimyasal Hadım

Kimyasal Hadım

Çocuk istismarıyla gündeme gelen ‘’Kimyasal Hadım’’ı, acı da olsa yine çocuklar üzerinden örnek vererek anlatmak sanırım en doğrusu…

Çocuklar yaramazlık yaptığında; ‘’Seni öldürürüm, bir daha yaparsan ellerini yakarım’’ gibi ütopik söylemlerde bulunuruz…

Ve elbette bunların hiç birini yapmadığımız, yapmayacağımız için ilk anda refleks olarak söylenmiş bu sözler, havada kalıp caydırıcı cezalar verilmediği için çocuk hatalarına devam eder.

Konuşma yaşı gecikmiş, altını ıslatan, İstediği yapılmadığında kendisine, eşyalara ve arkadaşlarına zarar veren bir çocuk düşünelim…

reklam

Konuşamadığı için ceza olarak ağzını bantladık diyelim; peki, bu çocuğun altını ıslatmasına engel mi?

Ya da bir daha altını ıslatmaması için p**isini bantlayalım; peki bu etrafına ve arkadaşlarına zarar vermesine engel mi?

Bu yöntemlerin hiç birisi bir diğerine çözüm olmamakla birlikte, gelecekte baş edemeyeceğimiz farklı sorunları karşımıza çıkaracaktır.

Ayrıca hiçbirimiz çocuğun geçmişte işlediği suç için bugün ceza vermeyiz.

Verilecekse bir ceza; akıl mantık çerçevesinde, vakti zamanında ve çocuğun kişilik gelişimine olumlu anlamda etki eden cezalar verilmelidir.

Kaldı ki, bu tarz sorunlar yaşayan çocuklar için kesinlikle psikiyatrist desteğine başvurulmalıdır.

******

Birkaç yıldır konuşulan ‘’Kimyasal Hadım’’ yönetmeliği 2016 yılında yürürlüğe girmiş ve yapılan itirazlar üzerine, ‘’Anayasa; Tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazan zorunluluklar dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamayacağını hüküm altına almıştır.’’ gerekçesiyle yönetmelik Anayasaya aykırı bulunup durdurulmuştu.

İtirazın içeriği ise; sınırları çizilmemiş, iki ucu açık, kanunda yer almayan ‘’Tıbbi tedavi’’ sözcüğünün nasıl ve ne amaçla kullanılacağının açıkça belirtilmemiş olmasıydı.

Öyle ya, hayati önem taşıyan kanun maddeleri herkesin anlayacağı dilde, net ve sınırları çizilmiş olmalı, kanun uygulayıcılarının kendi yaşam tarzlarına ve hayat görüşlerine göre keyfi bir uygulamaya mahal vermemelidir.

Bu yasa kısa bir süre önce, 3 yaşında bir bebeğin istismara uğramasıyla yeniden gündeme geldi ve Bakanlık; 6 Bakan’dan oluşan bir komisyon kurulup çalışmaların tekrar başladığını söyledi.

******

Geçtiğimiz günlerde bir okulda yaşanan istismar olayını paylaşmıştım.

İstismar şüphesiyle 6 kez görev yeri değiştirilen bir öğretmenin en az 12 çocuğu istismar ettiği ortaya çıkmış, mahkemenin ise çocuklara herkesin önünde olayı açık açık anlatmasını istemesi üzerine, 1’i hariç bütün aileler şikâyetlerini geri çekmişti.

******

Peki, bu ‘’ Kimyasal Hadım ’’ komisyonunda pedagog ya da psikiyatr var mı?

Bu çalışmaları kim? Neye göre yapıyor?

Yani, bütün cinsel istismar ve tecavüz suçlularına toptan hadım uygulayalım sorunu çözelim öyle mi?

O halde, bu düz mantıkla bakacak olursak, kişi her ne suç işlemiş olursa olsun neden sadece müebbet hapis cezası vermek yerine, tasarlayarak mı öldürdü, yoksa kazara mı öldürdü diye sınıflandırıyoruz?

Ya da çocuk istismarcılarına ve tecavüzcülere  bugün neden mağaza promosyonu gibi kravat indirimi uyguluyoruz?

Sorunu ne hadımla ne de indirimle çözemeyeceğimiz aşikâr… Çözüm kesinlikle beyinde… Eğitimde…

******

Sapkınlık, cinselliğe karşı yıkılamayan tabular yüzünden, cinselliğin farklı şekillerde yaşanmasıyla ortaya çıkıyor.

Pedofili, beyinden kaynaklanan bir hastalık olmakla birlikte, pedofililerin çocukken istismara uğramış olmaları da bilinen bir gerçektir.

Bu hastalar kendilerini, zayıf gördükleri çocuklarla rahat iletişim kurabilecekleri yerlere konumlarlar.

Bugün vakıf, tarikat ve okullarda gördüğümüz istismar olayları hiç de tesadüf değildir.

Son yıllarda şahit olduğumuz cinsel istismar olaylarının buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu dikkate alırsak, saklı cinsel istismar olaylarını kim, nasıl çözecek?

Sorulması gereken asıl soru budur…!

Pedofili hastalığının kesin olarak bir tedavisi mümkün olmamakla birlikle, bu hastaların davranış bozukluklarını ve dürtülerini denetlemek mümkünken, sadece cinsel arzularını yok ederek farklı suçlar işlemelerine engel olabilir miyiz?

Özgecan Aslan olayında gördüğümüz bir gerçek var ki, insanlık dışı tüm o vahşet, tecavüz gerçekleşemediği için yaşandı.

Bugün yaşadığımız sorunlar zincirinin ilk halkası eğitimsizliktir.

Ayrıca, Adalet sisteminin işlemediği bir yerde, ‘’Kimyasal Hadım’’ tüm bu sorunları ortadan kaldırabilecek mi? Elbette hayır…

Tek çözüm…

Bilimsel bir eğitim ve işleyen Adalet sistemindedir.

UNUTMAYALIM…!

YASAK VE BASKILARLA YOĞRULAN BİR TOPLUM, SADECE SUÇLU YARATIR.

 BUGÜN CEZAEVLERİNİN NEREDEYSE %100 DOLULUĞA ULAŞMASI VE BİZLERE 175 YENİ CEZAEVİ VAAD EDİLMESİ DE BUNUN ISPATIDIR…!

Sevgiyle kalın.

İlkay Atila

Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak, Unutma, aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak...

1 Yorum

  1. Bir bilim insanı tüğtüzliği ile yazılmış enfes bir yazı… Tebrik ediyorum…

Comments are closed.