Türkiyenin içler Acısı Hali Yeni Seçim Düzenlemesi

Türkiyenin içler Acısı Hali Yeni Seçim Düzenlemesi

Türkiyenin içler Acısı Hali Yeni Seçim Düzenlemesi

Değerli Dostlar, uzunca bir aranın ardından yeniden sizlerle buluşmanın verdiği mutluluk ve keyfi yaşıyorum.

Önceki yazılarımda “Türkiye’nin İçler Acısı”ana başlığı altında önce EĞİTİM, sonra ADALET ve HUKUK konularında yazmıştım.

Bugün ise yine aynı ana başlık altında TBMM’den yine bir gece yarısı geçen ve bizlerin yoğun şekilde tepkisini alan, büyük ihtimalle 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere dair ve bence hiçte gereği olmayan bir düzenleme geçti.

Sizlere bugün bahsedeceğim seçim düzenlemesi bana göre 4 ayrı ana maddeden oluşuyor:

1- AKP ve MHP’ye bu düzenleme ile ittifak yapma yolu açılmış oldu.

Bu madde olmasaydı çok büyük bir ihtimalle MHP yüzde 10’luk barajın altında kalıp Meclis’te koltuk edinme şansına sahip olamayacaktı.

Yine aynı madde ile AKP büyük ihtimalle yüzde 40 civarında oy alma potansiyeline sahip olacak gibi görünüyor.

Böylece normal şartlarda Meclis’e girebilme şansı çok az olan MHP’ye Meclis yolu açılmış oldu.

Ki, düzenlemenin bu maddesi haksız rekabete yol açacaktır.

2-Daha önceki seçimlerde mühürsüz oyların hiçbir geçerliliği yokken Meclis’ten apartopar geçirilen bu düzenleme maalesef yasalaştırılarak hem kılıfına uyduruldu hem de oyların çalınmasının önü açıldı.

Böylelikle tek adam döneminin resmen hayata geçmesi planlanmış ve normal şartlarda Meclis’e girebilme şansı çok az olan MHP’ye Meclis yolu açılmış oldu.

3-Bu seçim düzenlemesi ile ne yazıkki sandık başkanları büyük oranda AKP’li kamu görevlilerinden atanacak yani neredeyse sandıkların tümü AKP’lilerin kontrolü ve hakimiyeti altında olacak.

AKP ve MHP dışındaki partililere ne oranda görev verileceği zaten bilinmiyor.

4-Ayrıca seyyar sandık uygulaması ile sandıkların bir yerden başka bir yere taşınabilmesine olanak sağlanıyor.

Bu durumun büyük bir soru işareti yarattığı kesin görünmekte…

Seçim düzenlemesi ile ülkemizin çıkarları düşünülmediği gibi AKP ve MHP sadece kendi menfaatleri uğruna ülkeyi yeni bir uçurumun eşiğine daha getirmiş oldular.

Onlar da bütün bu icraatlardan ötürü ne kadar çok oy kaybettiklerini sanırım farkında oldukları için böylesine aslında hiç te kabul edilemeyecek bir seçim düzenlemesine imzalarını attılar.

Ve böylelikle büyük ölçüde kendilerini garanti altına almayı sağladılar.

Değerli dostlarım “Türkiye’nin İçler Acısı Hali” ana başlığı altında sizlere bu yazımda seçim düzenlemesi saçmalığını bir kez de ben ifade etmeye çalıştım.

Umarım bu haftaki yazımı okuduğunuzda ülkenin içinde bulunduğu durumu bir kez daha düşünür, bu kaotik durumdan nasıl çıkabiliriz diye kafa yorarız.

Sadece bir Türkiye var bunun bilincinde olarak biz muhalif kesim gerekli tavrı takınırsak bu kaotik ortamdan kurtulmanın çarelerini bulabiliriz.

Bu anlamda bizlere düşen sorumluluk sandık başlarında olabildiğince etkin çalışabilmek ve mümkün olduğunca kontrolü AKP’li ve MHP’li kamu görevlilerine bırakmamak.

Bu konuyla ilgili şartları zorlamamız gerektiğini düşünüyorum.

Yazımı sonlandırırken hep birlikte, sevgi ve barışla kalmamızı, her şeyin gönlümüzce olmasını temenni ediyorum.

Görüşmek üzere…

Özge Akçakaya