D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Dünya genelinde birçok kişide D vitamini eksikliğinin görüldüğü saptanmıştır.

Özellikle de yaşlı kadınlarda görülme oranı %50’den fazladır.

Gıdalar yoluyla alınan kalsiyum ve fosforun işlenmesini sağlayan D vitamini kemik sağlığının korunması açısından son derece önemlidir.

Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığını koruyan en önemli minerallerdir.

D vitamini eksikliği sadece kemiklerin zayıflamasına değil, meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri, depresyon ve kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

D vitamini eksikliğinin belirtileri şunlardır;

  • D vitamini eksikliği ten renginin koyulaşması ile kendini gösterebiliyor. Beyaz tenlilere oranla esmer tenlilerde D vitamini eksikliği daha yaygın görülmektedir.
  • 50 yaşından büyüklerde de D vitamini riski artıyor. Yaş ilerledikçe güneşe maruz kalınsa bile vücut D vitamini üretmekte zorlanıyor.
  • Karaciğer ve börek rahatsızlıkları olan kişilerde de D vitamini riski artış göstermektedir.
  • D vitamini eksikliğinin önemli bir belirtisi de depresyon ve strestir. Bunun nedeni ise beyinde üretilmekte olan ve ruh halini etkileyen serotonin seviyesinin D vitamini eksikliği ile düşüş göstermesidir.
  • D vitamini eksikliği birlikte eklem ve kemik ağrıları artar. Bilhassa da kış aylarında güneşin fazla çıkmadığı günlerde D vitamini riski artmaktadır.
  • Baş bölgesinde aşırı terleme görülmesi hem yetişkinlerde, hem de çocuklarda D vitamini eksikliği belirtilerindendir.
  • Aşırı kilolu insanlarda da D vitamini eksikliği riski artmaktadır. Çünkü vücutta fazla yağların bulunması D vitaminin daha fazla alınmasına ihtiyaç duyar. Fazla kilolu olmak da D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında yer alır.

Sibel Kayra