Myanmar Tayland

Myanmar Tayland – Özgün el değmemiş bakir dünyanın en gizli kalmış ülkelerinden olan Myanmar 50 sene boyunca askeri cunta tarafından yönetildikten sonra 2010 senesinde ülkeyi turist girişlerine açtı.

Kendi halkının bile ülkenin dışına çıkıp turist olarak geri gelmesine izin verdi.

Eski yıllarda turist alımı yokken, şimdi internetten online alınan vize ile artık elinizi kolunuzu sallaya sallaya ülkeye giriş yapabilirsiniz.

2012 yılında bir milyon turist giriş yapmış 2015 yılında iki milyon turist giriş yapmıştır.

Myanmar Tayland bozulmadan o da yeni bir Tayland’a dönmeden önce mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Askerler hala ülkenin başındalar ancak eski güçlerini kaybettiklerinden ve tüm dünyanın gözleri kendilerine çevrildiğinden önceden yaptıklarını rahatlıkla yapamıyorlar.

reklam

Bu değişimi en çok sağlayan en büyük sembollerden biri olan Aung San Sun Kyi Myanmar halkının özgürlüğü için her şeyinden vazgeçmiş bir generalin kızıdır.

İyi okullarda eğitilip üniversiteyi Oxford’da bitirdikten sonra ülkesine gelip bu haksız yönetim şekline meydan okumuş ve sembolleşmiştir.

Eşi İngiliz olan Aung San bu sebepten dolayı çok oy almış olmasına rağmen başkan olamadığı gibi ona ya ülkesini terketmesini ya da 20 senelik ev hapsine çarptırılacağı seçeneğini sunmuşlar.

O da halkını terk etmek istemediği için ev hapsini kabul edmiş ve barışçıl yaklaşımı ile Nobel Ödülü kazanmıştır.

Ülkede yaşayan herkes Budist ve bu oldukça normal ama normal olmayan hepsinin en az Budist bir rahip kadar dindar olmalarıdır.

Askeri cunta halkı ayaklanmasın diye Budist’liğe itmektedir.

Halk kazandığı ortalama aylık 100 dolar kazancın üçte birlik kısmını altın varağa yatırıyor ve bu varaklarla Buddha heykellerin dışlarını kaplatıyor.

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.