Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale Gezilecek Yerler
Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale Gezilecek Yerler UNESCO’nun belirlediği Dünya Miras Listesi’nde bulunan Pamukkale nüfusu bakımından Denizli’nin en büyük ilçesidir.

Pamukkale gezilecek yerler bakımından sayısız güzelliğe sahip olmakla birlikte, her yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Pamuk gibi bembeyaz travertenlerin görünümünden adını alan Pamukkale mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerimizden biridir.

Daha çok kaplıcalarıyla ünlü olan Pamukkale Helenistik dönemden bu yana Anadolu’da en fazla ilgi gören yerlerden biri olmuştur.

Hem doğal güzellikleri, hem de kültürel varlıkları ile kendinizi farklı bir dünyada hissetmenizi sağlayacak Pamukkale Denizli’den 20 km. uzaklıkta.

reklam

Pamukkale Gezilecek Yerler ve Yapılabilecekler

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale deyince akla ilk gelen Pamukkale Travertenleri oluyor. 2017 yılında kişi başı giriş ücreti 35 TL olan travertenler adım attığınız andan itibaren huzur bulmanızı sağlıyor.

Türkiye’nin ün kazanmış sembollerinden olan bembeyaz travertenler akar sulardan kalan karbonat minerallerinden meydana gelmiştir.

Beyaz havuzlar içinde bulunan suyun içine kendinizi bırakarak hem manzaranın keyfini çıkarabilir, hem de Pamukkale travertenlerinin sağlıklı sularından şifa bulabilirsiniz.

Unutulmaz manzaranın keyfini sıcak hava balonlarıyla çıkarmakta mümkün.

Hierapolis Antik Kenti

M.Ö. II. yüzyıl başlarında Bergama Kralı II. Eumenes tarafından kurulmuş olan Hierapolis Antik Kenti adını Amazon Kraliçesi Hiare’den almıştır.

O dönemin insanlarına ait farklı tipteki antik mezarların yer aldığı Hierapolis Antik Kentinde aynı zamanda çok görkemli bir amfi tiyatroda bulunmakta.

Amfi tiyatronun en üst basamağına oturarak Honaz Dağı’nın zirvesini izlemek ve hayal kurmak yaşayabileceğiniz keyifler arasında.

Leodikya

Şimdilerde sadece kalıntıları bulunan bu kent kurulduğu dönemlerde Batı Anadolu’daki en büyük ticaret ve finans merkezlerinden birisiydi.

Aynı zamanda moda ve tekstilin de merkezi olan bu kentteki kazı çalışmaları devam etmektedir.

Pamukkale gezilecek yerler listesinde mutlaka yer vermeniz gereken alanlardan birisi de Leodikya’dır.

Yeşildere Şelalesi

55 metrelik yüksekliğe sahip olan Yeşildere Şelalesi Pamukkale’de mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biridir.

Mükemmel doğası ve eşsiz manzarası ile sizi büyüleyecek şelalenin sularında serinleyebilirsiniz.

Pamukkale’de gezilecek yerler hakkında kısaca bilgiler sunduk.

Elbette ki gezebileceğiniz birçok güzellik daha var.

Natural Park, Kaklık Mağarası, Apollon Tapınağı ve Ağlayan Kaya bu güzelliklerden bazıları.

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.